Stickat i Sverige
Vi står fast förankrade i vår tro på att det vi ger, det kommer också tillbaka. Precis som bumerangen.
SverigeAtt tillverka våra plagg på hemmaplan är en hjärtefråga för oss och en viktig del i vår hållbarhetsstrategi. Närhet mellan idé och produktion är viktig för att säkerställa kvalitet och hantverk, men framförallt möjliggör det transparens och ger oss bättre kontroll över produktionen.
Herr stickat i Sverige
Se alla produkterDam stickat i Sverige
Se alla produkterVi stickar alla våra jerseyplagg i Sverige närmare bestämt i Marbäck. Dessa produkter är dessutom GOTS-certifierade.
Hösten 2023 tog vi fram en randig långärmad tröja som stickas i Sverige. Den finns idag i 3 färger och är ett av våra mest efterfrågade plagg – den säljer ofta slut, men vi fyller på löpande. Till hösten 2024 lanserade vi ytterligare produkter som stickas hos Marbäck och vi forsätter än idag att designa och utveckla vårt sortiment av svenskstickade produkter så att de ska kunna ta än större plats.
Vissa plagg och framförallt färger kan ingå under kortare kollektionsfönster men många av de får ett längre liv och kan på så sätt få en fast plats i vårt rullande sortiment.
Att kunna erbjuda ett sortiment av svenskstickade produkter är såklart något vi är extra stolta över på Boomerang. Vi hoppas även att ditt hjärta bankar lite extra när du hör Sverige i kontext med produktion. Upptäck vår kollektion av t-shirts, pikétröjor, sweatshirts och ulltröjor som är stickade i Sverige.
Vi håller hårt i denna nygamla stolta produktion och ser framemot hur utbudet kommer att kunna växa ytterligare med åren.